Jakiś czas temu napisałem, jakie moim zdaniem są najważniejsze korzyści posiadania statusu Senator w Miles & More i czy warto się starać w celu jego uzyskania. W poniższym poście przedstawię subiektywne wartości wszystkich przywilejów. Przedstawione wyliczenia są oparte w pełni na podstawie mojego stylu podróżowania, a wartość była zaokrąglana w „dół”. W przypadku podróży z osobą towarzyszącą należy pomnożyć większość poniższych wartości x 2.
Orientacyjna wartość przywilejów Senator
- Wstęp do saloników biznesowych – 40zł/os Jeżeli podróżujesz z rodziną to należy pamiętać, że dzieci do 18 roku życia mają również wstęp w ramach karty Senator rodzica do saloników obsługiwanych przez Lufthansa.
- Dwa upgrade do wyższej klasy (ang. eVoucher) – 2 x 1000zł.
- Dodatkowa sztuka bagażu – od 70 do 200zł.
- 25% więcej mil – 400zł (przy założeniu 100k mil rocznie).
- Bezpłatny wybór miejsca – od 75 do 400zł.
- Rezerwacja nagrody 50% taniej dla osoby towarzyszącej – przyjęta wartość pojedyńczej mili 2 grosze.
- Opcjonalne: Senator jest bardziej preferowany przy upgrade np. podczas overbookingu (zakładając taką sama klasę podróży osob wytypowanych do upgrade).
- Priorytetowe: check-in, bagaż, kontrola bezpieczeństwa (tzw. Fast Track) oraz boarding – wyceniam na 50zł.
- Inne, pozalotnicze korzyści (np. Diners Club).
Praktyczny przykład wyceny Senator
Dla przykładu – w roku 2018 podróżowałem 37 razy samolotem, w 100% w liniami zrzeszonymi w sojuszu Star Alliance, korzyści były następujące:
- 46 wstępów do saloników biznesowych – 1840zł (nie zawsze z osobą towarzyszącą). Kilka razy prysznic co również ma określoną wartość, gdyż nie spotkałem się z bezpłatnymi prysznicami na lotniskach.
- Dwa upgrade za vouchery – 2000zł
- Dodatkowe sztuki bagażu – 650zł
- Dodatkowe mile – 400zł
- Bezpłatny wybór miejsca z większą ilością na nogi w Lufthansie to min. 100 euro na trasie do San Francisco – 1250zł
- Nie skorzystałem z tej opcji. 0zł
- Upgrade do C na trasie do Niemiec oraz 2x upgrade do Y+ na trasie do Seattle – 2300zł.
- Ciężko wycenić, gdyż za każdym razem korzystam z tego przywileju. Jednakże przy 14 lotach kontynentalnych – min. 1500zł. Jest to realna oszczędność czasu — zdecydowanie później przyjeżdżam na lotnisko i szybciej z niego wyjeżdżam, gdy mam bagaż rejestrowany.
- Brak opłaty rocznej za kartę Diners Club – 350zł.
Orientacyjna wartość korzyści w 2018 roku to około 10500 zł. Oczywiście to kwota abstrakcyjna, bo z każdego powyższego przywileju mogę zrezygnować 😉 Jednakże wcześniejszy wybór wygodnych miejscówek czy wejściówka do salonika biznesowego przyzwyczajają…
Wykazane oszczędności są za jeden rok, a status Senator jest ważny minimum dwa lata. Oznacza to, iż jeżeli musiałbym dopłacić z własnej kieszeni parę złotych do podróży służbowych (tutaj zostawię kwotę do indywidualnego rozważenia 😉 na dodatkową “rundkę” do USA lub Azji itp. to bez wątpienia jest to dla mnie opłacalne, gdyż nie tylko zobaczę nowe miejsce, ale wydłużę powyższe korzyści na kolejne 2 lata (przy założeniu, że dalej będę często podróżować 😉
Uwaga: Lufthansa ogłosiła zmiany od 1 stycznia 2021.
Szkoda, że akceptowalność Dinersa nie jest duża.
Grunt, że można nią kupić bilet (linie lotnicze jak LOT, Lufthansa, KLM akceptują ten plastyk) bo ma lepsze wbudowane ubezpieczenie podróżne od drugiej karty z jednego z banków 😉